Şekerci Cafer Erol

 

Basından

Geri dön

EkoVitrin, Ocak 2004

İki asırdır ağızları tatlandırıyor

Şekercilik Osmanlı'dan günümüze yaşayan bir sektör. Gelişen sanayi, beraberinde yeni üretim ve pazarlama teknikleri getirse de bu konuda geleneksel yöntemi sürdüren şekerciler de yok değil. Bir anlamda geçmişi de günümüze taşıyan ve Türkiye'de şekercilik ekolünün önde gelen temsilcilerinden biri de Şekerci Cafer Erol.

Şekerci Cafer Erol'un ismi olmasa da lezzet hikayesi 1800'lü yıllara dayanıyor. Şekerci Cafer Erol'un bugün başındaki isim Nurtekin Erol. 1945 yılında Kadıköy'de kurulan Şekerci Cafer Erol, 58 yılda teknoloji ve fabrikasyonun ilerlemesine rağmen, el emeğiyle ürettiği şekerleri bir kat daha tatlandırmış ve ismini bir marka haline getirmiş.
Şekerci Cafer Erol'un en çok ilgi gören ürünlerinden biri de akide şekeri. Akide şekerinin geçmişi de uzun yıllar öncesine dayanıyor. Türkiye'de akide şekerinin imalatı, 18. yüzyıl sonlarında Avrupa'daki rafinelerde üretilen şekerin, o günlerin ismiyle "Kelle Şekeri" olarak Türkiye'ye gelmesiyle ve havanlarda dövülüp eritilerek, gül, tarçın gibi tabii aroma ve boyalarla pişirilmesiyle gelişiyor. Osmanlı saraylarında Yeniçerilerle yapılan anlaşmaların ardından ağızlar tatlansın diye sunulan şekerler "akide" şekeri ismiyle günümüze kadar geliyor.
Nurtekin Erol, el imalatı olan akide şekerini yöresinden gelen aromalarla ve balla tatlandırdıklarını söylüyor. Lezzetlerini bol çeşitle zenginleştiren Şekerci Cafer Erol'un sunduğu özel tatlar, yolu Kadıköy'den geçen herkesin ilgisini çekiyor. Meşhur Osmanlı tulumbası, saray lokması, Fatih sarması ve badem ezmesi bu lezzetlerden sadece bir kaçı. Şekerci Cafer Erol, kalite ve lezzetteki farkını damak zevkinden taviz vermeyenlerin adeta akınına uğrayarak da gösteriyor.