Şekerci Cafer Erol

 

Basından

Geri dön

Gazete Kadıköy, 3 Eylül 2004

Kadıköy'ün tarihi şekercisi

Eminönü'nde 1807 yılında kurulan, ürettiği birbirinden lezzetli şekerlerle müşterilerin beğenisini kazanan Şekerci Cafer Erol, 1945'de Kadıköy Çarşı'ya taşındı. Yaklaşık 60 yıldır da aynı yerde müşterilerini ağırlayan Cafer Erol'da; horoz şekeri, pamuk helva, elma şekeri, köpük şekeri, rengârenk macunlar ve birçok tatlı çeşidini bulmak mümkün.
Şeker, her insana çocukluğunu hatırlatan hoş bir anıdır. Gelişen teknolojiyle her ne kadar şeker ve çikolataların ambalajları zaman zaman değişse de insanların damaklarında bıraktığı tatlar pek değişmiyor. Özellikle 40'lı yaşların üstünde olanlar, damak şekerinin gönüllerde taht kurduğu ve doğal olarak üretildiği o geçmiş yılları özlemle hatırlar. Hepimiz elimize bir şeker geçtiğinde, "Geçmişte yediğimiz şekerler ne güzeldi" diye düşünürüz, işte Şekerci Cafer Erol bu nostaljik duyguları, günümüzde de bizlere yaşatan bir mekân.
1945 yılından beri Kadıköy Çarşısı Yasa Caddesi'nde müşterilerine hizmet veren dükkân, Kadıköy'e taşınmasının üzerinden 57 yıl geçmesine ve fabrikasyon tekniğinin ilerlemesine rağmen el emeğiyle üretimine devam ediyor. Akide şekerlerinin, reçellerin, tulumba tatlısının ve daha pek çok tatlı çeşidinin günlük olarak özenle hazırlandığı Şekerci Cafer Erol'da ayrıca fındıklıdan cevizliye, çifte kavrulmuştan sakızlıya kadar 20 çeşit lokum satışa sunuluyor. Avrupa'nın eski tatlısı olarak tanılan Türk lokumu ile yine hiçbir katkı maddesi kullanmadan ağda kıvamında pişirilerek hazırlanan 16 çeşit bal katkılı susam, muz, frambuaz ve tarçınlı akideler de dükkânın spesiyallerinden. Cafer Erol'un reçelleri ise katkı malzemesi kullanılmadan yaş meyve ile ev usulü yapılıyor. Şekerci Cafer Erol'un kendi imalatı olan tatlıları da müşterilerden yoğun ilgi görüyor. Fatih Sultan Mehmet'in en çok sevdiği tatlı olan Fatih Sarması'ndan saray revanisine, Osmanlı Tulumbası'ndan badem tatlısına kadar çeşitli tatlılar var.
Gördüğü yoğun ilgiye rağmen başka bir şube açmayı düşünmediklerini ifade eden Şekerci Cafer Erol'un sahibi Gültekin Erol, "Aynı kaliteyi tekrar tutturmak kolay değil, ayrıca aynı anda birkaç yeri kontrol etmek zordur. Bu yüzden kusurlu hizmet vererek güveni sarsmaktansa tek yerde ama en iyisi olmayı tercih ediyoruz" dedi. Yaptıkları kaliteli işin sırrının mesleklerini çok sevmekten kaynaklandığını, Kadıköy'ü ve Kadıköylüler'i çok sevdikleri için de en iyi üretimi yapmak için uğraş verdiklerini söyleyen Gültekin Erol, "Ürettiğimiz imalatı önce kendimiz beğenmek zorundayız. Eğer beğeniyorsak ondan sonra müşterilerimize sunuyoruz. Kadıköylüler ürünlerimizden memnun oldukça da biz daha çok motive oluyoruz. Yaklaşık 200 yıldır bu işin içindeyiz, bunun son 60 yılını Kadıköy'de şekercilik yaparak geçirdik. Yıllar öncesinden müşterilerimiz halen gelirler ve onlarla geçmiş hakkında sohbet ediyoruz" dedi.