Şekerci Cafer Erol

 

Basından

Geri dön

Hi-Tech, Haziran 2009

Osmanlı'dan günümüze akide şekerini getirdiler

Onlarca çeşit akide şekeriyle, lokumu, çikolatası, tatlılarıyla ünlenen bu dükkanda Nurtekin Erol ile birlikte mesleği sürdüren son kuşak ise çocukları Yonca ve Hakan Erol. Nurtekin Erol, "Şekercilik bizim kültürümüz ve bu kültürü ben ve çocuklarımla birlikte yaşatmaya devam edeceğiz" diyor.

Şekercilik, Osmanlı'nın son yıllarından günümüze kadar uzanan ve dolayısıyla da Türklerle birlikte yaşayan mesleklerden biri... Beş kuşaktır İstanbul'da varlığını sürdüren Şekerci Cafer Erol'un geçmişi de tıpkı şekercilik gibi uzun yıllar öncesine dayanıyor. Aile mesleğini 1807'de ilk başlatan ise Satılmış Erol olmuş. O yıllarda Kastamonu'dan göç ederek ticaret hayatının kalbinin attığı Eminönü'nde şekerciliğe başlayan aile, Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Kastamonu'ya geri dönmüş. Bir süre kapalı kalan Şekerci Cafer Erol, Kadıköy'deki yerini 1945'te almış. Aile yadigarı bu mesleği bugün devam ettirenler ise 59 yaşındaki Nurtekin Erol ve çocukları. Çocukluğundan beri şekercilikle iç içe yaşayan Erol "Bulaşık da yıkadım, azar da işittim. Hatta hiç unutmam babam yokken okuldan geç geldim diye ustalardan dayak bile yemişimdir. Ama şekercilik çocukluğumdan beri beni yüreklendiriyor. O yüzden de hiç vazgeçmedim" dedi.

"ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETTİ"
Onlarca çeşit akide şekeriyle, lokumu, çikolatası, tatlılarıyla ünlenen bu dükkanda Nurtekin Erol ile birlikte mesleği sürdüren son kuşak ise çocukları Yonca ve Hakan Erol. Nurtekin Erol, "Şekercilik bizim kültürümüz ve bu kültürü ben ve çocuklarımla birlikte yaşatmaya devam edeceğiz. Kadıköy'de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Aile olarak sevdiğimiz tatlı bir iş. Sektörde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmıyoruz. Her zaman daha iyisini yapmak için çalışıyoruz. Ürün yelpazemizi geliştiriyoruz, ilk zamanlarda çikolata satışımız yoktu. Şimdi çikolata çeşitlerine de başladık" dedi.

"BAYİLİK YOK, BUTİK ÇALIŞMAYA DEVAM"
Akide şekeri, ezmeler, helva, jöle, lokumlar, special çikolata, el yapımı mar-zipanlar, special draje, tatlılar, mevlüt şekerleri ve paket ürünler olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet verdiklerini anlatan Nurtekin Erol, "Kadıköy, Göztepe, Istinye Park, Suadiye ve Antalya'da şubelerimiz var. Bizden çok bayilik isteniyor. Bizim ürünlerimiz kuru bir madde değil. Akide şekeri özel itina istiyor. Buna itina edilmezse, şeker kendisine küser. Böyle olunca gösterişi ve lezzeti istenildiği kadar güzel olmaz. Bu yüzden bayilik konusuna sıcak bakmıyoruz. Kendimiz olabildiğince az ve öz üretim yapıyoruz. Fabrikasyon üretimi hiçbir zaman düşünmedik" dedi.

AKİDE ŞEKERİ NEREDEN GELİYOR?
Nurtekin Erol, akide şekeri ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Akide şekeri, Osmanlı döneminde, padişahların yeniçerilerle anlaşma yaptığı zaman ağız tatlılığı ve dışarıya karşı akid olarak verilen bir tatlıymış. Günümüze akide şekeri olarak geldi. İşin tatlılıkla bittiğinin göstergesi olarak yapılırdı. Ben doğdum doğalı bu işin içerisindeyim. Bizler de bu mesleği babamızdan öğrendik. Ocağın başından, kesimine kadar herşeyini öğrendik. İki çocuğum Yonca ve Hakan da bu işle uğraşıyorlar. Bizler de bu mesleği çocuklarımıza aktarma amacındayız. Bu iş zevkle yapılacak bir iş. Zevkle yapıldığı zaman daha çok lezzet katılıyor".

BAŞARININ SIRRI?
Nurtekin Erol başarının sırrını şöyle açıklıyor; "Öncelikle devamlı işin başında durmak gerekir. Titiz olmak gerekir. Sürekli yenilikleri araştırmak gerekir. Patronluk yapıp masanın başına oturmakla olmaz. İşimizi takip etmemiz gerekiyor. Hammaddenin alımından, ürün çıkışına kadar olan süreci takip etmemiz gerekir".

AKİDE ŞEKERİNİN İYİSİ NASIL ANLAŞILIR?
"Akide şekeri, en has şekerdir. Hiçbir şey kabul etmez. Sırf şeker ve çok az bir miktarda şekerlenmeyi önleyen bir maddeden oluşmakta. 180 dereceye kadar kaynar. Akide şekeri kendini "al beni" der. Parlak olur, yapışmamış olması lazım. Ağıza alındığında kaygan olmalı. Şekere diş batarsa çok fazla kaynamamış demektir. Biz 180 dereceye kadar şekeri kaynatırız. Su oranı ne kadar düşük olursa, akide şekeri o kadar güzel ve lezzetli olur. Fabrikasyon ürünlerde su oranı oldukça yüksektir. Bunun için istediğiniz tadı alamazsınız. Bizler, akide şekerini 180 derecede kaynatıp, özel şeker makaslarıyla kesiyoruz. Çeşidine göre, fındık, fıstık, portakal, gül gibi aramalar katılır. Akide şekerimizin içinde %20 hakiki bal vardır. Bunu hemen farkedebilirsiniz. Butik tarzı çalıştığımız için en iyisini yapmak için çalışıyoruz. Fabrikasyon üretim yapmıyoruz. Dolayısıyla en kaliteli ürünü tercih ediyoruz. Akide şekeri, Türkiye genelinde unutulan bir tatlıdır. Bizler bu işe sahip çıktık"

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLERDE ÜRETİLİYOR
Şekerci Cafer Erol'da kişiselleştirilmiş ürünlerde bulabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki önemli firmalara özel butik tarzı ürünler üretiyor. Örneğin Park Hyatt Maçka Oteli için sadece bu otele özel "Güllü Lokum" üretildi. Bunun gibi çok sayıda firmaya hizmet veriyor. Şekerci Cafer Erol üretim ve satış bölümü için yakın bir zamanda İstanbul Dudullu'da yeni modern binasına geçecek. Bu modern binada yine butik üretime devam edecek.