Şekerci Cafer Erol

 

Basından

Geri dön

JetLife Dergisi, Aralık 2004

Ticaret tarihinin izinde Kadıköy Çarşısı

Kadıköy Çarşısı'nda hem mülkler hem de işler son yıllarda el değiştirmiş; balıkçısı Rum, kasabı Ermeni, ciğercisi Arnavut olan çarşının çehresi farklılaşmış olabilir; ama çarşı esnafının çoğunluğunu azınlıkların oluşturduğu 1900'lü yılların başlarındaki ticaret kültürünü bugüne taşıyan köklü müesseseler, Kadıköy'e damgasını vurmaya devam ediyor.

El yapımı bir mahlep reçeli veya başınızın ağrısına şifa olacak bir ot, ya da nanenin, kekiğin hasmı mı istiyorsunuz? Yoksa özel lezzetleri mi özlediniz? Fırm-börekçilerin, şarküterilerin ve pastanelerin önünden geçerken, iştah açan yiyeceklerini; Türk lokumunu, patatesli sarmayı, kup griyeyi... Işıl ışıl balıkçı tezgâhlarının, aktar ve manavların rengârenk ve egzotik kokulu ürünlerini... İstanbul'un en büyük ilçesinin ticari ve kültürel nabzının attığı yer, Üsküdar'dan, Bağdat Caddesi' nden, hatta Avrupa Yakası'ndan insanlar için bir uğrak yeri, tarihi bir merkezdir. Binbir çeşit ürünün olduğu kadar, etnik yapıları, meslek grupları ve ilgi alanlarıyla birbirine benzeyen-benzemeyen insanların yüzlerce yıllık kesişme noktasında, Kadıköy Çarşısı'ndayız. Çarşının asıl aktörleri, sayıları 400'ü aşan esnafıdır. Belki son yıllarda hem mülkler hem de işler el değiştirmiş; balıkçısı Rum, kasabı Ermeni, ciğercisi Arnavut olan çarşının çehresi farklılaşmış olabilir; ama çarşı esnafının çoğunluğunu azınlıkların oluşturduğu 1900'lü yılların başlarındaki ticaret kültürünü bugüne taşıyan köklü müesseseler, Kadıköy'e damgasını vurmaya devam ediyor. (...)

MEŞHURLARIN MEŞHUR ŞEKERCİLERİ
Çarşı'daki bir diğer tarihi şekerci, Şekerci Cafer Erol. Temelleri 1807'de Tahtakale'de, Mehmet Usta tarafından atılan şekerci, 1945'ten bu yana Yasa Caddesi'nde tatlıseverlere hizmet veriyor. Cafer Erol, Mehmet Usta'nın torunu. Herşeyin el emeğiyle üretildiği dükkânda, Osmanlı işi tulumba tatlısı, fatih sarması, katkı maddesi kullanılmadan yaş meyvelerden ev usulü yapılan reçeller ve şekerin bin bir çeşidini bulmak mümkün. Ama, tezgâhta 60 yıllık kavanozlarda sergilenen 20 çeşit akide ve mevlit şekerlerinin yeri ayrı. Dükkânın bugünkü sahibi Nurtekin Erol'un oğlu Hakan Erol, "Neredeyse tüm ünlülerin mevlit şekeri bizden alınıyor" derken gururunu gizlemiyor. (...)