Şekerci Cafer Erol

 

Basından

Geri dön

Lezzet Dergisi

Şekerci Cafer Erol

Mutluluklar hep şekerlerle, çikolatalarla, tatlılarla kutlanır. Bayramlarda, doğum günlerinde ve kutlamalarda şekerler ve çikolatalar başrolü oynar. Bu ay "Lezzet adresleri" köşemizde ağzınızı tatlandıracak, mutlulukları paylaşacak bir konuğu ağırlıyoruz: Şekerci Cafer Erol.

Horoz sekeri, pamuk şekeri, elma çekelleri, çubuk çekerler, renga-renk macunlar her insanın çocukluğunu hatırladığında anımsamadan geçemediği "latlı" anılardır. Gelişen teknoloji ile İlcine kadar şekerler ve çikolataarın ambalajları, görünümleri değişse de damaklarda bıraktığı tatlar pek değişmiyor. Ama şekerin gönüllerde taht kurduğu, doğal olarak üretilip doğal olarak satıldığı yılları aramıyor dcjılız. 1 iııııızc bir şeker geçtiğinde ise "Ne güzeldi o çizgili çubuk şekerler değil ttüf diye akranlarımızla duygularımızı paylaşıyoruz, işte eski şekercilerden Cafer Erol da günümüze kadar bu nostaljiyi yaşatanlardan biri.
Cafer Erol, l800'lü yıllarda İstanbul'un en eski semtlerinden olan Eminönü'nde kurulmuş. 1945'ten beri ise Kadıköy Çarşısı'nın girişinde Yasa Caddesi 19 numarada tatlıseverlere hizmet veriyor.
Kuruluşundan bu yana 52 yıl geçmesine ve fabrikasyonun ilerlemesine rağmen, onlar hala el emeğiyle ve katkı maddesi kullanmaksızın çalışıyorlar. Lokumlar, akide şekerleri, reçeller, tulumbalar ve daha bir çok tatlı çeşidi günlük olarak özenle hazırlanıyor. Cafer Erol'da fındıklıdan cevizliye, çifte kavrulmuştan sakızlıya kadar tam 24 ceşit lokum satışa sunuluyor. Avrupa'da en eski Türk tatlısı olarak anılan lokumun kg fiyatı 550 bin ile 1 miiyon 500 bin lira arasında değişiyor. Yine katkı maddesi kullanılmaksızın şeker, su, kırımtanar ile ağda kıvamında pişirilerek hazırlanan akide sekerleri ise 16 çeşit: bal katkılı, susamlı, muzlu, frambııazlı, tarçınlı... Akide şekerlerinin kg fiyatları ise 700 bin ile milyon 100 bin lira arasında.

Cafer Erol'da bulacağınız reçeller ise annelerinizin yapağı reçelleri aratmayacak nitelikte. Çünkü reçeller katkı maddesi kullanılmadan, yaş meyvelerden ve ev usulü hazırlanıyor. Kilosu 550 bin liradan satılan reçel çeşitleri ise sunlar: İncir, mürdüm eriği, portakal, çilek, vişne, gül, ayva, kayısı, bergamot. Yine Cafer Erol'un kendi imanı olan tatlılar da, müşterilerden yoğun ilgi görüyor. Sultan Fatih'in en sevdiği tatlı olan; Fatih sarmasından saray revanisine, Osmanlı tulumbasından, badem tatlısına kadar bir çok çeşit bulunuyor. Tatlı fiyatları çeşitlerine göre 700 bin ile 1 milyon 200 bin lira arasında değişiyor. Gördüğü yoğun ilgiye rağmen asla bir başka şube açmayı düşünmediğini söylüyor Nuıtekin Erol. Nedenini sorduğumuzda ise "Aynı kaliteyi tekrar tutturmak kolay degii. Aynı anda birkaç yeri birden denetlemek de zor. Kusurlu hizmet vererek bir zincir yarat-maktansa, tek yerde ama güvenilir bir isim olmayı tercih ediyorum" diyor. Yani kısaca Cafer Erol'un lezzetlerini tatmak için mutlaka Kadıköy'e uğramalısınız!